01 juuni 2025

Juudapuu ja hallide käppade õitseaeg

 Juudapuu on kolmandat aasta õitsemas. Tänavu juba päris palju õisi, täitsa lillatab. Tegemist ikka selle külmakindlaima kanada juudapuuga (Cercis canadensis). Hiina juudapuu oli mul ka, ent see vindus, kuniks ümberistutamise järel üldse hingusele läks. Vahemereline Cercis siliquastrum on aga üks rist ja viletsus, ei ela ega sure, 2008. aastast juba, aga isegi sel mahedal talvel külmusid vitsakesed jälle maani.

                       Kanada juudapuu (Cercis canadensis) õitseb tänavu rikkalikult
              

Ka kanada juudapuul on olnud igal talvel külmanäpistusi, aga siiski suutnud peagu kolmemeetriseks sirguda. Hangitud 2012 Zaleniekist Lätist. Kunagi aiakülaliste toodud väike kanada juudapuuistik hukkus aga esimese talvega. Nii et õrnuke liik. Muide, kanada juudapuu ei ole Kanadas üldsegi looduslik, kunagi Pelee saare lõunatipus olnud vaid üks suur puu. Küll on aga Kanadas kultuurist metsistunud. Nojah, õitsemine on ilus, loob vahemerelise meeleolu seal metsaaias. Kevadel olin sunnitud ameerika ambrapuud kõrval laasima, kuna hakkas juudapuule liiga selga ronima.  Ehk jäävad mõlemad alles. Nimelt va vesirotid on seal palju paha teinud, mullu hävitas nt väikse puukujulise Lindera samas kõrval ära..

                  

                             Autoportree õitsva kanada juudapuuga

Eile õhtupoolikul tegin halli käpa (Orchis militaris) loendust. Ikka koduaias, tiigi ümber ja tiigi taga, kus 45 aasta eest tiigi kaevel välja laiali lükatud lubjasavimoreenpinnas. Seda käpalised armastavad väga. Hallid käpad ainult sellel pinnasel kasvavadki, vaid paar tk on eemale eksinud, neist üks taas kadunud. 

                              Halli käpa (Orchis militaris) aas koduõuel    

Ütleme nii, et on täitsa hea halli käpa aasta. Mõne viimase aasta loendusandmed: 

2022: 90 õievart

2023: 163 õievart

2024: 114 õievart

2025: 158 õievart

Niisiis arvukus kõigub päris tublisti. On kahe ja isegi kolme õievarrega taime, need loen ikkagi eraldi. Palju on ka noori vegetatiivseid taimi, ronivad juba käiguradele, kõiki pole võimalik säästa.

           

Kahjuks see aasta Nõmba lõunaserva puisniidule ma ei jõuagi, et lugeda üle sealseid jumalakäppi. Mullu oli nigelam aasta, tunamullu oli oma 250 õievart. Eks põuakevaded tee oma töö. Mullu mai oli väga põuane, 3 mm sademeid vaid. Tänavu Nõmbal 22 mm tulnud, mis on ikka kah vähe. Sellal kui Ida-Eestis on vihma kallanud nii et põllud ujuvad.

Eks igasugu õitsejaid ole siin maa ja ilm praegu, ka mõned pääsusilmad. Kuigi tundub, et Soopuisniidul on pääsusilmadel vilets aasta. Neid on seal vahepeal märksa rohkem õilmitsenud. Ei hakka neist harvikutest siia pilti lisamagi.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Punase tolmpea tuur läbi Ida-Hiiumaa

  Eilne taimetuur kulges peamiselt punase tolmpea ( Cephalanthera rubra ) lainel. Mullu jõudis minuni kuuldus Kirde-Hiiumaal asuvast punase ...