Suur õitsemine möllab, ei jõua kõigele pihta saada, veel vähem pildistada. Kuigi õied on ilusad ning orhideed veel iseäranis, siis põhiomaduselt olen ikkagi dendrofänn. Ja õitega vähemalt võrdväärselt paelub mind praegu lehtpuude värske rohelus. Enim fännan ma ikkagi tselkvaid. Neid teiste jaoks täiesti ebaseksikaid puid, pole neil silmapaistvat õitsemist ega midagi. Mnjah, tegelikult tundub, et olen sedasama juttu juba varem kirjutanud. Nojah, mis sest ikka. Teen siis taaskord Nõmba tselkvate ülevaate. Kasvab siin neli liiki tselkvaid, mis on Eestis peagu ainulaadne, küllap vaid Tartu botaias on sama palju liike. Maailmas on üldse kuus tselvaliiki säilinud, neist Zelkova sinica tasuks täitsa hankida, võib meil perspektiiivne olla. Üliharuldast sitsiilia tselkvat (Z. sicula) aga ei saa naljalt kuskilt kätte, pealegi meie oludesse küllap lootusetult külmaõrn. Ülevaade siinkohal tähestikulises järjekoras.
Zelkova abelicea/kreeta tselkva (istik saadud 2023)
Kui mullu siin esmatalvitumisel sai -21 kraadi ning ei esinenud üllatuslikult mingit külmakahjustust, siis tänavune -10,4 kraadi oli muidugi paras subtroopika. Talvitus hästi, kuid kasvuhoogu kätte pole ikka veel saanud. Tal on kummaline komme teha uued kasvud kohe kevadel ning siis suvi otsa passida. Nii nüüdki. Maikuuga tegi oma kasvukesed täis ja ongi vist jokk. Kuigi ladvalehed on tänavu juba suuremad, isegi kuni seitsme hõlmapaariga. Kui teised, Aasia tselkvad, on välimuselt õige sarnased, lehtede järgi eristada ülikeeruline, siis Euroopa liikide kreeta tselkva ja sitsiilia tselkva lehed on teistmoodi väljanägemisega.
Zelkova carpinifolia/ kaukaasia tselkva (istik saadud 2017)
Tema on mu õnn ja rõõm, kasvanud väga hästi. Külmakahjusid ei ole esinenud, nii ka tänavugi mitte. Aastaid oli see vibalik tugipuudega toestatud, nende mädanemisel jäi väga õõtsuma, sestap tuli 2022 teha lopsakale ladvakasvule tagasilõikust. Nüüd on puu toekamaks kosunud, ent ladvakasvud säherdust hoogu pole enam saavutanud. Aga parajalt sõuad, kaugele jõuad. Suve jooksul lehed küll muutuvad kollakaks. Oskan kahtlustada, et ehk pinnase liigne lubjasus pole talle meeltmööda. Niiskusepuuduses asi olla ei tohiks, juured on ammuilma sügavale tunginud.
Zelkova schneideriana/ Schneideri tselkva (seemned külvatud 2019)
Tänu Kopenhaageni botaiast korjatud seemnete külvile on mu Schneideri tselkvaid paras posu. Kahe aasta eest sai viis tükki Tartu botaanikaaeda antud, mõne istutasin Keskmetsa välul laiali, osad on ikka veel külvilapil trobikonnas. Sealt parimakasvulise tõin mullu kodule lähemale metsaaia serva. Koht näib sobivat, on niiske ja ehk kergelt hapukas liivhuumusmuld. Otsest päiksepaistet on küll vähe, kuid ega seal Keskmetsaski sellega priisata olnud. Kasvavad pisitasa, väga kurta ei saa ning külmakahjusid pole seni esinenud.
Zelkova serrata/ jaapani tselkva (istik saadud 2015)
Eestis kõige perspektiivsemaks peetakse just jaapani tselkvat. Tallinna botaias on suurte puude all küll äbarikuvõitu, kuid Tartu botaias viskab lausa vaat et meetriseid kasve ning ei mingit tagasikülmumist. Selle minu üldse esimesena saadud tselkvaga on aga üks rist ja viletsus. Algne päikseline kasvukoht okasmetsaservas oli liiga kuiv. Kolisin aiale lähemale heale mullale. Hakkas kasve viskama. Kuid alati on üks ja seesama häda: kasvab sügiseni, võrsed ei jõua lõpuni puituda ning tagasikülmumised on regulaarsed. Kas on viga väheses päikses ses kohas? Kuid Schneideri tselkvaid see küll teps ei näi morjendavat. Nii oskan kahtlustada vaid, et olen saanud lihtsalt erakordselt viletsa klooni. Mullu talve -21 võttis puuhakatise tüükale tagasi. Pikkadel uutel kasvudel oli tagasikülmumist selgi erakordselt mahedal talvel. Nii et tundub, et sellest tegelasest mul asja ei saagi. Millest on kahju. Oleks vaja hankida uus jaapani tselkva, et prooviks sellega. Teisalt ei ole mul häid istutuskohti enam võtta. Tammed-valgepöögid etc on suured ja laiutavad ning lagedamas metsaaia kohas valitsevad vesirotid. Igatahes liigina jaapani tselkva mul olemas on, kuigi miskit rõõmu temast paraku pole mitte.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar