03 detsember 2024

Jõulukuu rohelised niidud

 Olid head soojad päevad. Otsapidi tänasesse välja. Silm otse puhkas aia samblarohelistel, tükati rohurohelistel aasadel. Võtsin täna viimast ja klõpsisin mõned fotod. Ehkki juba sel ajal kippus vihmasadu lörtsikakaseks üle minema. 

Vaade trepilt. Vihma-lörtsitibad kippusid objektiivile lenduma. Sestap see hele lärakas pildi keskel.

                                           Kaminaõue vaade.

Vaade Moosese heinamaal ehk Arkansase aias. Paremal raagus vibalik on tulbipuu (Liriodendron tulipifera).

                          Vaade topiaaraias. Paremal pruunlehes pöögihekk (Fagyus sylvatica).

                                          Tee sauna eest piki tiigikallast Aadria õue poole.

Ja vaade Antiik-Nõmbale ehk ürdiaiale, kus kõige tähelepanuväärsemad on talihaljad salveipõõsad. Mõned on veel säilinud. Paraku mullapind seal aina madaldub ja keskosa madalamas on talviste liigniiskuste tõttu osad salveid välja läinud. Millal aga sinna uue mulla lisamiseni jõuan.. Igatahes Salvia officinalised:


Tiba klõpsakaid ka Karbon-kiviktaimlast. Suvehaljad sõnajalapealsed on sealt nüüdseks koristatud, on aga jäänud mõned talihaljad. Siinkohal jõulu-astelsõnajalast (Polystichum acrostichoides) ja imara (Polypodium x mantoniae) sordist 'Cornubiense' vaateid. Ja otsa üks veider autoportree kah:





Imelikul kombel ei kavatse pontose tammed (Quercus pontica) sugugi oma suverohelistest lehtedest loobuda. Kui poogitud isend on ammuilma raagunud, siis need Tsehhist saadud areaalist (Kirde-Türgist) pärit kaheaastased tegelased ei kõssa ikka veel, vahepealne novembri -5 kraadi ei pannud neid samuti ümber mõtlema. Vahest ongi nad noorest peast sellised talihaljad, nagu ka karvased tammed (Q. pubescens)? No eks näis. Igatahes on nad mul viimastel päevadel olnud taas n-ö huviorbiidis, käisin seal hommikuti nende juures teed joomas.


Endiselt rohelises lehes on ka tänavu saadud must tamm (Quercus nigra). Tema aga ollagi soojemas kliimas pooleldi talihaljas. Puunääpsu lehestik näeb välja väga sodipodi, arusaamatu kujuga. Aga ka see olla sellele liigile omane.


Aga luuderohul (Hedera helix) on endiselt veel mõni hilistunud õis. Täitsa tropic look:



Hiigel-päevalille ehk Helianthus salicifoliuse ainus puhkenud õis elas kuidagimoodi vahepealse külmalaine üle, ja üritab veel kollendada:


Ka krüsanteemid (Chrysanthemum) õitsevad veel. Kuid nende fotodele tabamine ei taha kuidagi õnnestuda. Tuules kiikusid edasi-tagasi, valgust kah vähe, mistap tuli välguga teha. No miski hädise pildikese siiski sain:


Kuid siis, vaevu tunnike hiljem, veidi peale keskpäeva, olid dekoratsioonid järsult vahetunud. Ilus roheline maa sai kaetud valge kakakihiga. Sedapsi.



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Jõulukuu rohelised niidud

  Olid head soojad päevad. Otsapidi tänasesse välja. Silm otse puhkas aia samblarohelistel, tükati rohurohelistel aasadel. Võtsin täna viima...