28 august 2024

Arkansase aed Hiiumaal

Moosese heinamaast olen kujundanud omale koduse killukese USA idaosa loodusest, istutades mõned puud-põõsad-püsikud. Mitmed olen siiski metsaaeda kolinud, näiteks ambrapuu (Liquidambar), nüssa (Nyssa sylvatica), pensilvaania mariporsad (Morella pensylvanica) etc. Need, kes tahavad hapuniisket mulda. Moosese heinamaal on pinnakiht küll liivane, mis tükati suvel põuasevõitu, allpool tuleb aga vastu lubjamoreensavikiht. Nõnda on sellesse aiaossa jäänud pigem lupja taluvad liigid. Ehkki ega nt varimagnoolia või isegi tulbipuu seal vahest kõige õnnelikumad ei ole.

                                        Arkansase aia panoraam Nõmbal, Hiiumaal

Panoraamvaade Moosese heinamaalt. Kõik seal kasvavad eksoodid pole ühele pildile mahtunud ja ega täit ülevaadet siinkohal vast andma ei hakkagi. Küll aga peatun pisut mõnel siiski. Hakkasin täna huvipärast uurima, et kus oleks see ala, kus need puud-põõsad-lilled looduslikus areaalis koos kasvavad. Kui siiani rääkisin, et tegemist on US East osakonnaga, ehk siis Ühendriikide Ida, siis nüüd ilmnes üllatusega, et tuleks kasutada hoopis kohamääratlust US South ehk Ühendriikide Lõuna. Nimelt tõmbavad Maclura pomifera, Catalpa bignonioides ja Magnolia tripetala, ka Taxodium distichum n-ö raskuskeskme sootuks lõunasse. Uurisin ja puurisin, kuniks joonistus lõpuks välja vaid üks osariik, kus need, aga ka tulbipuu, amorf, lumepuu, glediitsiad etc kõik sama osariigi piires looduslikult esinevad. Niisiis on Nõmbal Arkansase aed. See nimi kõlab väga hästi, arvan, et hakkangi seda kasutama. Mõne aastate eest nimetasin ala küll ka Preeriaaiaks, aga see pole siiski päris sobiv, preeria kohta kasvab seal liialt palju puid ja üldse mitte preeriakõrrelisi.
 
    Arkansase aed Moosese heinamaal 28.8.2024 (kuni 2008. aastani elas seal koer Mooses).

Alustuseks sooküpress ehk soosekvoia (Taxodium distichum). Peagu 20 aastat tagasi istutasin selle oma sünnipäeval (2005). Puu on saanud karmidel talvedel näpistusi, ent erinevalt 2011-12 jõledate talvede tagajärjel hukkunud metasekvoiast jäi tema püsima. Paraku enam korralikku püstist ladvakasvu ei tulegi. Eile lõikasin liiga plänn-laiali valgunud puud rohkem trimmi. Vast hakkab see ladvakasvu stimuleerima? Äralõigatud oksakuhil tundub hirmuäratavalt karm, aga puu näib nüüd igatahes parem välja kui enne. Kõrgust 3 meetri ehk kümne jala ligi.

                                        Taxodium distichumilt harvendatud okstekuhil...



                                                Taxodium distichum, Nõmba, Hiiumaa

Arkansase aeda istutatud puudest on kõrgeimaks tõusnud tulbipuu (Liriodendron tulipifera. Istutatud juba 2004. aastal. Algul kiduv äbarik, ent ümberistutamise järel hakkas kosuma. Tema kõrval on trompetipuu (Catalpa bignonioides). On kasvanud stabiilselt tasapisi, külmad on harva vaid tipupungi näpistanud. Paraku on tulbipuu liialt lähedal ja võib tulevikus trompetipuud varjama hakata.

                                         Catalpa bignonioides & Liriodendron tulipifera

Varimagnoolia (Magnolia tripetala) on sinna istutatud umbes 2009. aastal. Koht on tegelikult suiti liialt kuiv, sestap ei ole puuhakatisel lehed just kõige lopsakamad. Ka on juurdekasvud viimastel aastatel kängunud. Samas ajab tänavu alt uut võsu, ehk lasekski teise haru juurde kasvada? Puukene on mitmel aastal õitsenud ja paaril korral viljunudki. Tänavu õitses ohtralt, ent vilju ei tulnud.

                                   
                                                                 


                                             Magnolia tripetala

Igavesti uhkeks on paisunud amorf (Amorpha fruticosa) Kena liblikõieline põõsas, kuigi nimeks pandud kaunpõõsas küll ei õigusta ennast. Igatahes siin pole teinud ainsamatki kauna. Õitseb aga ohtralt, ehkki õied na kribud. Kuid huvitava tumelilla värviga.



Amorpha fruticosa

Amorfi laiutamine kipub varjutama kõrval olevat makluurat (Maclura pomifera). Paraku see huvitav mooruspuuline ei lõpeta sügisel kunagi õigel ajal juurdekasve ja saab pidevalt kõvasti näpistada. Tänavugi virutab vaat et meetrised kasvud, aga ega neist tulevaks kevadeks nagunii midagi järgi jää. Aga ehk siiski? Loota ju ometigi võib. Igatahes huvitav, et see liik siin üldse elus on püsinud. Tema looduslik jäänuklevila asub Oklahomas, Texases ja Arkansases.

                                          
                                              
                                                   Maclura pomifera 

Üllatav, et ka virgiinia lumepuu (Chionanthus virginicus) levib kaugele lõunasse, ka üle Mississippi Arkansase osariigis, lausa Floridaski. Nõmbal on olnud kasv aeglane, ent stabiilne. Paaril viimasel varasuvel on ka õitsenud.


                                                Chionanthus virginicus ehk lumepuu

Mullu sain ka Ameerika kahe glediitsia liigi omanikuks. Nii Gleditsia triacanhos kui G. aquatica. Mõlemad on veel väiksekesed, eriti kribu sooglediitsia. Mõlemad liigid kasvavad looduslikult ka Arkansases.

                                            Gleditsia triacanthos

Puid-põõsaid on seal heinamaalapil veelgi ja needki puha levivad ka Arkansases:  suureviljaline tamm (Quercus macrocarpa), hõbevaher (Acer saccharinum), hilistoomingas (Prunus serotina), humalapuu (Ptelea trifoliata), karoliina valgepöök (Carpinus caroliniana) ja ka lääneplaatan (Platanus occidentalis). Viimane on aga kräbal vitsake, alles tänavu sinna Moosese heinamaa servale kolitud. Lisaks veel punane aroonia (Aronia arbutifolia). Seevastu välu-naistepuna (Hypericum frondosum) levib hoopis Arkansasest lõuna pool. Moosese heinamaal on ta olemas, põõsas hakkab aga vist vanaks jääma, hõreneb. Selle seemneist kasvab järglasi lisaks metsaaias.
                     
                                     
                                                     Prunus serotina ehk hilistoomingas


                                                   Ptelea trifoliata ehk humalapuu

Püsikutega on aga nii, et Arkansaseni ulatuvad servapidi vaid kaelus-vaigulill, arkansase maruhein ning siidaskleepias. Neist esimene on võimas ülepea jurakas, Nõmbal aastast 2015. Maruheina sain Maretilt Käinast aga alles paari aasta eest, selle õitsemiseani läheb veel aega. Siidaskleepias on ilgem juurevõsundiline umbrohi, õnneks seni on niitmisega vaos hoitud. Õitseb hullult, lõhnab hästi ja meelitab putukaid. Õnneks viljunud ei ole, seega seemnelevi ohtu pole.


                                         Kaelus-vaigulill (Silphium perfoliatum)

                                          Arkansase maruhein (Vernonia arkansana)

                                                    Siidaskleepias (Asclepias syriaca)

Siiski ka piiskenelas ja missuuri kuningakepp levivad Arkansases, ilmnes praegu levikukaarte uurides! Piiskenelas on põõsalaadne püsik. Missuuri kuningakepp avab oma latakad õied varasuvistel õhtutel ja on siis vägagi vaatamist väärt.

                                              Kolmetine piiskenelas (Gillenia trifoliata)               
                                 
                                      Missuuri kuningakepp (Oenothera missouriensis)

Põhjapoolsema levikuga on hiigelpäevalill ja napalill. Viimasel on peamiseks vaatamisväärsuseks lopsakad kämmaljad lehed. Lehtdekoratiivne on hiigel-päevalill, meie oludes siin õitsemiseni sügisel ei jõua.

                                           Hiigelpäevalill (Helianthus salicifolius)

                                            Napaea dioica

Nõndaks. Selline ülevaade. Heinamaal on natuke veel ruumi, tahaksin sinna kolida ka pisikesed sindlitammed (Quercus imbricaria). 2020 Tallinna botaia puu tõrudest on mul 5 taime. Ka sindlitamme levila ulatub edelaservapidi Arkansaseni.
Lõppu pildike tänasest Arkansase aiast. Oma erilise soosekvoia ehk taksoodiumi alt. Kraadiklaas kerkis peagu +24 juurde, nii et särgita seal USA Lõunas poseerida oli täitsa asjakohane!

                                      Taxodium distichum (+mina ise)

P.S. Õhtul sai seal kodukootud Arkansases istutud ja täitsa meeleolukaid pilte juurde klõpsitud. Muist pikkisin blogi sisse, lisan siia otsa veel kolm vaadet. Üldpanoraami ning tulbipuuloojangu.



                      Loojang tulbipuu all/ Sunset under my tulip-tree (Liriodendron tulipifera).
                                                   Kesk-Hiiumaa, Nõmba, 28. august 2024




Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Jaanuarikuu puudeistutus

  Suur lumeuputus sulab kohinal. Täna küll enam mitte nii väga. Ehkki +5, on selge ja tuuline, seepärast. Igatahes võtsin enne hommikuse tee...