07 märts 2023

Pukspuud Box Hillil

Mu Box Hilli artikli algvariant ilmus 4.4.2017 Hiiu Lehes, siinkohal tegin sellesse parandusi-täiendusi.

 Pukspuu on Eesti põhjamaistes oludes üks lõuna­maiseimat efekti andev igihaljas lehtpõõsas. Saartel on ta osutunud peagu täiesti külmakindlaks.

Iseäranis tähelepanuväärne, et näiteks Kärdlas leiab suuri pukspuupõõsaid, kes kasvavad lagedal, elades katmata üle ereda varakevadise päikse rünnaku. Ka mu koduaia vahemereliste liikidega Aadria õues on pukspuud piisavalt suureks sirgunult nüüd võimelised elama ilma hilistalvise päiksepaiste eest varjutamiseta Kõige ilusamad, sügavrohelised, on pukspuud siiski suurte puude osalise turbe all. Pukspuu on üks varjutaluvamaid põõsaid üldse.

Pukspuu looduslik levila jäi minu jaoks kauaks mõistatuseks. Alles hiljuti avastasin, et netti on siginenud väga korralikud materjalid Buxus sempervirensi loodusliku leviku kohta. Areaal on tohutu ulatusega, ent tükeldatud. Kasvab nii Kaspiast lõunas Hürkaania metsades kui Kaukaasias, siis üksikute leiukohtadena aina lääne poole, kuniks Itaalias juba üsna kena osaareaali loob. Peamised pukspuumaad asuvad aga Püreneede ja Provence'i piirkonnas. Sealt ulatub levila keelena välja Saksamaani, väidetavalt suisa Belgiani. 
Ja pealekauba suisa ka Lõuna-Inglismaal. Dorkingu linnakese põhjaservas Box Hillil ehk otsetõlkes Pukspuukünkal asub Inglismaal ainulaadne pukspuude kasvuala. 2016. aasta oktoobrikuus veetsime reisikaaslase Erkoga sealkandis enne Eestisse naasmist mitu päeva.
Dorking on tüüpiline punaste tellismajadega tore Inglise linn. Eriliseks teeb paiga linnaservast algav küngaste vahelist orgu täitev veinipuude istandus. Tegu on Inglismaa suurima selletaolisega ja siin tunned end järsku nagu kusagil Määri­maal või Ungaris. Sügis oli tume- ja salatrohelises toonis istanduseväljal mõne lapi silma­torkavalt punaseks ning oranžiks tooninud. Laialdased veinipuudealad jagunevad kahe veinitalu vahel. Veinipuuridade seas kulgevad avalikud matka­rajad. Tjah, muidugi ei suutnud me kiusatusele vastu panna ja noppisime mõne tumeda venimarja, natukese heledaid ka. Maitsvad olid…
Ümbritsevatel nõlvadel haljendasid metsad, mille servas oli muuseas metsistunud igihaljas vahemere lodja­puu, ja ühes tukas kerkisid ranniksekvoiade punased tüved. Teisal laiutasid pruunil kuluvälul seedripuud. Künkailt avanesid vaated lausa lõpututele metsalaamadele. Nii lähedal hiid-Londonile – ja säärane metsarikkus nagu Eestis!
Metsad on meist muidugi sootuks erinevad. Valitsevad tammed, saared, pöögid ja harilikud kastanipuud (viimane on inimese poolt algselt sisse toodud), igi­haljast tumedust lisavad ohtrad jugapuud. Box Hillil leidsime lausa jugapuude puhtpuistut. Jagus iilekseid. Puutüvedel laiutasid luuderohuoksad. Ka põldvaher ei puudunud. Huvitaval kombel aga kogu reisil nägime väga vähe valgepööke. Miks? Ju siis erinevalt tootlikust pöögist teda ses kandis eriti ei istutata. Valgepöögi loodusliku leviku põhjapiir ulatub Šotimaale välja, pöök piirdub vaid Inglis­maa kaguosaga.
Leidsime ka pärna ja kaske, viirpuid ja sarapuid, kontpuid ning ligustreid. Võsades väätis punaviljalisi taamuseid.
Ent jah, need pukspuud. Box Hill on ainus koht Britannias, kus pukspuud loetakse looduslikult esinevaks. Teisalt leidub viide, et 700-1000 aastat tagasi istutas algselt siiski inimene nad siia. Kuid sajandite jooksul on nad kodunenud ja ise edasi levinud.

                                     Pukspuud Dorkingu Box Hillil on sirgunud kuni 20 jala ehk 7 meetri kõrguseks.
                                     Foto pärineb Tapio ja Erko 2016. aasta sügisreisilt.

Ukerdasime mööda aste­kive üle Mole’i jõe ja vastas­veerul hakkasidki kohe pukspuud pihta. Neid kasvas seal õige palju. Inglismaal oli meil juba raske millegi igihalja peale üllatuda, ent pukspuumets oli midagi sootuks uutmoodi. Kui lagedal moodustab pukspuu meile teada-tuntud tihe-tiheda mütaka, siis siin metsavilus meenutasid nad oma hõreda kasvukuju poolest vana kadakat või harvade alla rippuvate okstega sootuks mingit lõunapööki. Jah, nood kuni 20-jalased (7 m) ja kuni seitsmetollise tüveläbimõõduga isendid nägid tõesti puukujulise kadaka moodi välja. Okstel leidus avanenud kupraid. Taolisi väikseid kolme “sarvekesega” vilju võib ka meie pukspuudelt leida. Ent taolisi puuks sirgunud isendeid veel kahjuks mitte. Eks nad ole meil ju na noorukesed veel. Pukspuu on paganama aeglase kasvuga, ent elab see-eest väga kaua, 700aastaseks.

                                             Buxus sempervirens'i looduslik levila. (Kaart: Wikimedia Commons)

Üks eriti tore koht ootas meid teispool seljandikumetsa. Pukspuutunneli otsas avanes karjaväravast vaade, mis pani mu mõneks ajaks lihtsalt istuma ja vaatama. Kuldses õhtupäikses kummus vastas teine niiduseljandik oma viirpuude ja laiuvate jugapuudega, orutäis lehtmetsa, paar üksikut maja ja kostus kauge maantee müha puude taga. Samas jalge ees aga kulune nõlv mõne valgetüvelise kasega, sekka pukspuumütakaid segus valgete pihlakatega, mõni niiduserva tamm kah.
Sulnis oruvaade meenutas natukese Rõuget Võrumaal, ent siinne oli avaram, sügavam, lehtmetsasem. Seal sel hetkel tõdesin taas, et Inglismaa lainetavad maastikud oma vahelduvate metsade ja niitudega on nii väga minu maitse järgi. Suisa ideaal­maastikud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Aastalõpu käik kodumetsa

Üle mitme-setme aja võtsin ette käigu kodumetsa tahaotsa, siit 700 meetri kaugusele. Sest lõpuks ometi olid tilkuvad vihmapäevad pausi saanu...