20 november 2024

Novembri aiakollaaž

 Tänase koleda lörtsipäeva õhtul vaatasin oma viimasel nädalal klõpsatud fotosid ja torkas pähe, et võiks ju siinkohal neid jagada. Alustuseks pilt eelmisest reedest Suuremõisa lossiaiast õitsvast hiid-päevalillest. Ja kohe otsa eilsed kaadrid oma koduaiast. Jah, tõesti üks taim on siingi õie avanud. See on Nõmbal erakordne, parimal juhul on õielehti hakanud paotuma, et siis külmadele alla vanduda. Nüüd aga isegi siin novembrikuine päevalilleõis!

                                      Helianthus salicifolius. Suuremõisa 15.11.2024


                                         Helianthus salicifolius. Nõmba 19.11.2024

Maja ees on jõudnud kaks krüsanteemi õitsema minna:



Üleeile hekseldasin metsa vahet, oli artikli juurde vaja kanarbike pilte. 2017. aastal lahvatas mul korraks kanarbikusortide vaimustus, ostsin mõned ja enamus neist on elus siiani. Vajanuks küll aegajalt tagasilõikust, aga nohjah, kõikjale mitte ei jõua siin hiidaias.



                          Kanarbik 'Anne-Marie' (üleval) ja 'Disco Queen' (all)



                                           Kanarbikud Nõmba metsas. 18.11.2024

Paar avastust ka. Üleeile olin päris rabatud, kui leidsin Tallinna loomaaiast pistoksast paljundatud plaatani all ühe rodotaime. Jah, heitlehised kanada rodod on siin isekülviga laiali läinud. Nüüd siis aga ka igihaljas liik. Täpsemini Rhododendron brachycarpum. Juba hulga aastate eest istutasin vana suurema taime metsa ümber. Nüüd aga eespool metsaaias järsku selline leid. Millal see taim siia on tekkinud? Ju mitme aasta eest juba. Ja ometi niidan seal ja puha ning seni pole mitte märganud.

           Isekülvist ilmnenud Rhododendron brachycarpum var. tigerstedtii Tln zoo plaatani all


Tore on aleuudi adiantumi metsistumine. Karbon-kiviktaimlas käitub nagu umbrohi, aina külvab eostest uusi taimi. Neist paar tutsakat viisin kunagi metsaaia tiigi kaldapervele. Nüüd ilmneb, et sellest on edasi eostunud päris mitu uut taime. Sobivad sinna Oregoni alleele igatahes väga hästi! Nagu näha, siis eile olid metsatiigid juba jääkirmega kaetud:

           Adiantum aleuticum'i ise eosest tekkinud taimed Oregoni alleel. Nõmba 19.11.2024

Üldse jäin aiatöödega tänavu sügistalvele lootusetult jalgu. Ja nagu kiuste olid just kõigil kolme kuu koolinädalal imelised head ilmad, mil oleks saanud oma koduaias miskit teha. Rohimisi midagigi üritasin, aga palju jäi tegemata. Oktoobris korrastasin juba paar aastat rohimata olnud istutusala Aadria õues. Peen kõrrelisrohi oli iisopitesse nii sisse söönud, et muist tuli täiesti välja kaevata ja kõiki iisopeid päris puhtaks ei saanudki, need viskasin lihtlabaselt minema. Aga noh, kuna nad isekülviga on seal paljunenud, siis võisin seda raiskamist lubada.


Viimaseks rohimispäevaks jäi 31. oktoober, mil vihmaga võidu ja lägas rohisin Aadria õue värava ja kiviaia ääred. Foto eilsest:


Eile sai veel aias risu koristatud ja siin-seal pealseid lõigatud. Muuseas Karbon-kiviktaimlast. Lätsked jääs sõnajalapealsed tegid kindad läbimärjaks, oli nii külm, et käsi muutus lausa tundetuks. Aga korrastust oli vaja, et sammal ei lämbuks nende lätsikute lehepahmakate all. Muuseas vaatasin murelikult, et heinamaal on Tšehhist saadud need Türgi algupära pontose tammed ikka veel rohelises lehes. Miks nad ometi talveks valmistuda ei taha? Või käituvad nagu karvased tammed, kes noorena hoiavadki rohelisi lehti kevadeni? Ei tea.

Quercus pontica'd hoiavad ikka veel lehed rohelisena küljes. Taustal paistab härmas maa. 19.11.2024

Ja kõikse lõppu pildike sirmokkast. Sain koolinädalal kingituse omanikuks, Tallinnast toodi üks puukene, et päästku ma ära. Istutasin metsa maha, sammaldasin ümbruse. Igatahes loodetavasti parem kui ületalve potis hoida ja muret tunda, et kas pakasega esikus läbi ei külmu või soojaperioodil liiga sooja ei saa. Näis. Igatahes kasvab seal mul nüüd juba lausa kolm sirmokast. 

16. novembril 2024 Nõmba metsa istutatud Sciadopitys verticillata. Taamal paistab igihaljas lehtpuu Trochodendron aralioides.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Rohelised saared ja valge manner

  Alles üle-üleeile, 3. detsembril, jätsin hüvasti siinsete roheliste aasadega, tegin vihmast lörtsiks muutuvas sajus kiire fototuuri. Ja, i...