Praktikakoormise täitmine jätkus sel külmal maikuunädalal. Ikka seal Kloostrimetsas, botaanikaaias. Kuigi olin arvanud, et saan seegi kord dendrolainel libiseda, siis üllatuslikult olin saadetud püsikute alale. Miks? Aga seepärast, et oldi maiad "suure Hiiumaa mehe peale", et küllap sel palju jõudu, tuleb ja rassib tublisti. Nõnda tema seekord läks.
5. mai. Esmaspäevase külmjäisetuulise päeva sain õnneks olla triiphoones troopikabossi Jaani tiiva all. Esmalt kasutati ära mu pikka kasvu, anti teleskoopsaag ja saadeti banaanide koltunud lehti saagima.
Seejärel pandi vandasid uputama. Ehk siis orhideedele vanni tegema. Riputasin kaks vandataime troopikatiigikesse ujuma, kuniks õhumulle enam ei tulnud ja juured rohekaks värvusid.

Järgnes niiöelda vertikaalhaljastus. Ehk siis turbapätsindus. Nimelt on see Jaani leiutis, kasvatada, orhideesid, bromeelialisi, erinevaid kaktusi ja sõnajalgu turbapätsides rõhttalade peal. Ja asi täitsa toimib, juba aastaid. Nüüd võtsime need pätsid alla, rohisime ja puhastasime kuivanud taimejäänustest, mõne liiga suureks paisunud isekülvisõnajala ka eemaldasime. Seevastu seal isekülvunud kuldimarad tuli alles jätta. Et need annavad oma lopsakate lehtedega bromeelialistele mõningast varju ja üldse. Väetamine seisnes Osmocote jublakate pätsidesse sisse surumises. Viis või enamgi jublakat pätsi kohta. See on aeglaselt vabanev väetis, sestap vähemasti aasta on mureta. Kuigi sisaldab vaske, mis tillandsiatele pole hea, siiski probleeme pole ilmnenud. Ju siis on vasekogus nii väike, et ei tee häda. Muide, tillandsiaid on looduslikus areaalis tõrjutud justnimelt elektriliinide vms üle vasetamisega, hoiab ära nende koormavate taimede traatidele asumise. Ja kõige lõpuks, kui pätsid taladel tagasi, järgnes kastmine. Voolikust sai teha korralikku vihma, kastsin veidikese ise ka.

Lõppu rääkis Jaan Cattleya orhideest, mis kuidagi kogemata Euroopasse toodi, kaua aega ei teatud, kus neid looduses leida võiks. Alles aastakümnete järel leiti Brasiiliast Sao Paulo kandist. Cattleyasid on mitu liiki ja hulk sorte. Nuuskisin seal usinasti üht lopsakõit, lõhn oli lihtsalt imehea, lausa vastupandamatu, ma ütleks.
6. mai. Hommikul sadas vihma. Sestap kohe välitööle ei saadetud, Ave pani mind halli maja kasvuhoones pikeerima. Pikeerisin astreid ja tsinniaid. Nii nääpsukeste taimede ümberistutusega ma polegi tegelenud. Kiitis, et panen potid korralikult mulda täis, on olnud praktikante, kes jätavad liiga õhuliseks. Kuigi ma kippusin natuke teise äärmusse, jõuliselt täitsin, tihedus sai piiripealne - öeldi. Ja ega seal muud olnud kui pulgaga auk sisse, liiga pikki juuri kärpida ja nääpsud mulda. Uue teadmise sain ka: istutatakse kahe idulehe sügavuseni substraati. Puude puhul sellist asja ei tehta, aga, näed, lillekräbulate puhul aga küll just nõnda.
Ilm selgis. Kõrval väliaedikus kaevetöö. Kõrrelistepeenarde teepoolse osa söödi läbi kaevamine mul seal. Pärast Avega rohisime peenart ja tegin ta plaani järgi kõrreliste ümberistutusi. Luht-kastevarred juurisin sootuks välja. Jagasin mõnd puhmikut mitmeks. Teelehise tarna (Carex plantagera) jagasin nii, et sain tutsaka ka omale. Tore laialehine talihaljas Põhja-Ameerika idaosa tarn. Kunagi Taavi Tuulikult sain seda, ent hääbus liiga metsavilus ja liighappelises, nähtavasti oli see põhjuseks. Nüüdse istutasin nädala lõpul Hiiumaal metsaaeda paremale mullale Nyssa sylvatica alla:

Tagasiteel Palmimaja poole (pesitsesin nüüd taas seal, ehk siis riietusruumiks ja söömiseks, meeldiv koht ja tore seltskond) põikasin kuldrododendroni (Rhododendron aureum) juurest läbi. Ma ei tea miks mulle see Siberi ja Kaug-Ida mägitundrate rodo nii meeldib. Iseenesest ju igavene madal vaip. Aga lehed toreda värviga ja üldse. Peamine, et õied on tal helekollased, igihaljad kollaseõielised rodod on meil liiga külmahellad valdavalt, kuldrodo on ses suhtes erand. Aprillis õitses, siis polnud mul fotokat kaasas. Nüüdne külm aga õitsemise pausile pannud, prisket nuppu vaatas vastu, ent ei ühtegi kollast õit kahjuks.

7. mai. Hommikul tuiskas natukese lund. Selgines. Botaia kõrreliste osakonnas Ave taktikepi all. rehitsesime pealeveetud mulda tasaseks, mõne kõrrelise jagamine ja istutamine. Kuigi eelmisel päeval lubas Ave loovamat tööd, järgnes hoopis hull rassimine. Nimelt on kõrrelisteala keskel amuuri siidpööris ( Miscanthus sacchariflorus). Mingeid tõkkeid ümber pole. Ave sõnul pole ta olnud väga hull, nüüd aga plahvatanud. Ehk siis ajanud risoomidega võsud kõikjale laiali. Et olgu ma nii lahke ja katsugu seda laiutajat piirata. Noh, eks ma siis olin lahke. Tegelikult täiega hull töö. Risoomirajakad olid väga sügavale tunginud, rassisin enne- ja pärastlõuna higistada seal, ise omaette kirudes. Jõle taim! Omal hävitasin ma amuuri siidpöörise väga ruttu ära, ei salli ma selliseid invasiivikuid. Ave kah ei armasta selliseid, sestap mult näiteks Sasa kurilensist ei tahagi saada. Vaid kaks liiki bambuseid botaias ongi, mul Hiiumaal on kokku 9 eri taksonit bambuseid. Nojah, see selleks. Sügavkaevamine oli tõsine, tulemuseks sai nagu miski muinasmaalinna ringvalliga miniatuur. Tirisin risoome välja isegi lumipiipheina alt ja teerajalt. Igatahes ühele poole ma sellega sain, tasandasin ära ja kokkuvõttes kena keik. Tähendasin, et ju tuleb miski teine aasta teine sama tubli kaevaja praktikant. Ave kahtles. Et ma olla ikka erakordne kaevaja. Noh, tore kuulda! Ülejäänud õhtu olin Lasnamäel korteris valdavalt siruli ja üritasin taastuda. Kõikse raskem töö botaia praktika jooksul oli see!

8. mai. Järgmised kaks päeva olin Heli all ehk siis iiristepõllal, kui nii võib väljenduda. Siin oli õnneks abilist ka, suvetööline Karin Lääne-Saaremaalt. Aediirise (Iris x germanica) sortide ala on üles ehitatud labürindina, välimises ringis hakkavad sordid pihta vanuse järjekorras, 1854. a sort seal näiteks. Iiriseid on vaja uuendada, siis õitsevad paremini. Samuti on ala na madalaks jäänud, uued ringpeenrad rajatakse kõrgemad.

Võtsime üles 23 sorti. Koorisime koos pealmise mullakihiga. Kastidesse sortidekaupa. Väga palju jäi aga üle, lihtsalt läksid minema viskamisele. Suur traktorikärutäis sai. Kahju. Aga pole botaias sellist inimest, kes tegeleks taimeülejääkide müügiga. Kraapisin siis sealt kilekottidesse mõne sordi risoome. Annan need edasi, omale võtsin vaid kahe kõige omastarust ilusama iirise risoome. Üleni valgeõielise 'White Knight' ja heleda-purpurja-kollasesüdamikulise 'Indian Chief'. Nädalalõpul torkisin kodus Aadria õue rohitud istutusaladele. Natuke kummaline ehk, aga samas vbl huvitav ka, kui iirised õitseks seal lavendlite, salveide, piparrohtude etc vahel. Muide, see 'White Knight' on vist vilets paljuneja, botaia uuenduse tarvis sai enamus vähestest risoomidest üles võetud, mulle jäi sealt vaid mõni räbal.

9. mai. Avo tõi kärutäite viisi mulda, me tegime peenrad. Kühveldasin mulda laiali, kujundasin vahekäike ja peenrakaared. Ega sellest teab mis ju seletada olegi. Pärast natuke veel rohisin ka. 'Punkar Villu' sordi ala näiteks. Isemoodi sammal on seal peal. Heli puistab usinalt tuhka, et samblaga võidelda ja imestab, miks ikkagi sammal vohab. Hakkasin siis vaatama ja ilmnes, et seal laiutab ju lõkkeasemete sammal (liiki ei oska öelda). Nii et tuhatamine on vaid vesi selle sambla veskile. Mida siis teha? - küsis Heli. Ega teagi. Kui ei tuhata, siis tulevad jällegi hapulembesed samblad. Minu meelest see madal lõkkeasemesammal aga polegi teab mis hirmus asi. Aga naised on teist meelt, nemad tahavad puhast mullapinda näha.

Sekka paar õitepilti kah. Magnooliad on saanud külmades kannatada, suurtel hondo magnooliatel õied natuke kärbatanud. Üldilmelt meenutavad eemalt õunapuid. Misasja neist magnooliatest ikka nii taevani kiidetakse, ma ei mõista.. Eks suureõielised magnooliad ole muidugi teine tera.
Ja tulbid õitsevad kah juba päris kenasti:
Kuna mul sünnipäev, siis tehti mulle palmimajas üllatuslik sünnakoosviibimine. Väga armas neist. Oli laktovaba virsiku-passioni kohapeal tehtud tort-kook ja kingitusi jagati ka. Muuseas Lylt Hydrangea macrophylla sort. Liik ise meil üsna külmaõrn, ent see pärit Moskvast ja meil Eestis sirgunud kuni 4 jala kõrguseks, vaid harva võrseotsad saavad külmanäpistust. Sordinimeks öeldi olevat 'Buket Rozõ', sama, mida Eestis tuntakse 'Luua Roosa' nime all. Netist natuke uurides kipun kahtlustama, et kas pole siiski tegu sordiga 'Bouquet Rose'. Taluvat kuni -23. Täitsa vabalt võib olla!
Lõppu paar pilti Petjast ka. Nii änksa papagoi seal palmimaja esikus. Teeb igast hääli järgi. Naljakas tegelane. Ja pilk tal selline uuriv, natuke kahtlustav.
Nüüd on botaias jäänud praktikat veel vaid kaks päeva. Ehk need saab dendroga sisustatud. Näis.