16 mai 2024

Lõunapöök õitseb!

 Eks niiöelda seksikam oleks pilduda igasugu koduaia värvilisi õisi, need püüavad inimeste pilku mõistagi enim. Näiteks õitseb virsikupuu mul siin aiaservas. Ja kanada rodo ja karoliina rodo ja ülaseid mustmiljon ning looduslikud tulbid ja kes kõik veel. Mulle teeb aga enim rõõmu lõunapöögi õitsemine.

Tänavune kuni -21 kraadine talv ei olnud meeltmööda mitmetele lõunapoolkera asukatele. Lõunapöökidest ainsana pidasid hästi vastu harilikud lõunapöögid (Notofagus antarctica). Mis on ka loogiline, ongi ju see liik oma perekonnas kõige vintskem. Maikuus hakkasid lõunapöögid lehtima. Ühtlasi levitavad lausa mitme sammu kaugusele magusat kaneelilõhna. 


Lõunapöögi (Notofagus antarctica) ladvus hakkas paistma mingit kahtlaselt heledamat tooni udukrabu.

Kuid mitte ainult. Ühtäkki vaatasin, et selle kõige suurema lõunapöögi latvades (2016 saadud istik, kellest olen teinud hulga lookvõrsikuid) paistis midagi nagu korrast ära olevat. Esmalt ei saanud aru, mis nimelt. Kuniks asi aina helekirjumaks muutus, erinedes tavalisest puhkevast udurohelusest. Kas tõesti hakkab õitsema?? Jah, nii tema on: lõunapöök Nõmbal Kesk-Hiiumaal on esmakordselt õide puhkenud. See pole ei Eestis ega Soomeski mitte midagi enneolematut, ent mulle endale pakub oma lõunapöögi õitsemine vägagi suurt rõõmu ja rahulolu. Ning õisi on paljupalju, kubinal.



Lõunapöögi (Notofagus antarctica) kribuõites paistavad vaid isased tolmukad, ent kus on emasõied?

Tõsi, lõunapöögi õied on tibatillukesed, vaata või luubiga. Tõttöelda peale välja küünitavate isastolmukate vaatlemist tekib küsimus, kus on emasõied? Ei teagi.. Natukese müstiline värk. Igatahes on nüüd lootust sügisesele viljumisele ehk ka. Hariliku lõunapöögi pähklid-lüdid on samuti üliminiatuursed. 2019. aasta septembris Marienhamnis Ahvenamaal ma neid nägin, korjasin kaasagi. Paraku ei tärganud siin järgmisel aastal ainsamatki idu. 


                                    Lõunapöök (Notofagus antarctica) on kubinal õisi täis.

Võib arvata, et seemnest sirgunud lõunapöök miski kümneaastasena viljumiseni ei jõua. Kuna siinne aga vegetatiivselt paljundatud istik, siis ei ole selles midagi imekspandavat. Muide, kiirekasvulist harilikku lõunapööki peetakse Inglismaal lühiealiseks, kippuvat niruks muutuma juba vaid kusagil 40-aastaselt, eriti kuivemates ebasobivamates tingimustes. Nõmba lõunapöögid kasvavad samuti hoogsalt, niiskuse- ja pinnaseolud on siin neile niiöelda optimaalsed. Kuis edasi - eks me näe!

                              Rahulolevana õitsva lõunapöögi ehk Notofagus antarctica all.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Novembri aiakollaaž

  Tänase koleda lörtsipäeva õhtul vaatasin oma viimasel nädalal klõpsatud fotosid ja torkas pähe, et võiks ju siinkohal neid jagada. Alustus...